Mszą świętą sprawowaną przez Proboszcza Parafii ks. Dariusza Parafiniuka w intencji Ojczyzny rozpoczęły się w Borowiu obchody 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe szkół w Głoskowie i Borowiu a także z OSP w Borowiu i Chrominie. W uroczystej mszy uczestniczy licznie mieszkańcy gminy Borowie, młodzież i nauczyciele z borowieckich szkół i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, wójt gminy Wiesław Gąska, Przewodnicząca Rady Gminy Alicja Szaniawska, Sekretarz Gminy Marta Serzysko, delegacje z zakładów pracy.
Po zakończeniu mszy świętej chór szkolny „Orchidea” z Zespołu Oświatowego w Borowiu przedstawił przygotowany przez siebie montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej.
Dalsza część uroczystości miała miejsce przy Figurze Najświętszego Serca Jezusowego w parku w centrum Borowia.
Na początku tej uroczystości po odśpiewaniu hymnu, Wójt Gminy Wiesław Gąska wygłosił okolicznościowe przemówienie:
Czcigodny Księże Proboszczu, Szanowne Poczty Sztandarowe, droga młodzieży, Szanowni Państwo zgromadzeni na tej pięknej uroczystości,
11 listopada choć przypada na jesienną porę roku, to jest dniem niezwykle radosnym w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny. Symbolicznie, w tym dniu świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli, która rozpoczęła się w roku 1795 gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski.
11 listopada to dzień radości z odzyskania umiłowanej Ojczyzny, to dzień, w którym Naród powstał z kolan, to dzień powrotu nadziei wielu milionów Polaków. Na ten dzień czekały pokolenia. Na ten dzień czekali nasi przodkowie nieustannie modląc się do Boga tymi słowami: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. To, co wydawało się niemożliwe – stało się. Przyszła nagle, pełna nadziei, pełna wiary, wolna, niepodległa Polska.
Symbolicznie, gdyż przecież z dnia na dzień nasz kraj nie powrócił na mapę Europy. Odzyskanie niepodległości było procesem, który prowadził przez powstania narodowe oraz zmagania Polaków na różnych frontach. Szansa na wolność pojawiła się 11 listopada 1918 roku z chwilą zakończenia I wojny światowej. Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy, przejmując władzę z rąk Rady Regencyjnej. Nastąpiło rozbrajanie wojsk niemieckich i ich stopniowe wycofywanie się na zachód. 16 listopada 1918 roku Marszałek Józef Piłsudski poinformował o powstaniu niepodległego państwa polskiego, obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie. 18 listopada zaś, Józef Piłsudski powołał rząd, a 4 dni później stanął na jego czele jako Tymczasowy Naczelnik Państwa Polskiego. Zaczęła powstawać wolna, suwerenna administracja państwowa. Stało się to dzięki ogromnemu patriotyzmowi i bohaterstwu Polaków. To oni wywalczyli wolność, to oni nigdy nie stracili wiary i ducha walki. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał Marszałek Józef Piłsudski, który mówił: „Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień”.
Dziś po 96 latach chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. Marszałek Józef Piłsudski mówił tak:
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” W pamięci mamy niezliczoną ilość bohaterów , którzy często bezimiennie przelali krew za Polskę i nigdy nie ugięli się w walce. Pamiętamy o Romanie Dmowskim, Generale Józefie Hallerze, Premierze Ignacym Paderewskim, Bohaterach I i II Wojny Światowej, pamiętamy o bohaterach Powstania Warszawskiego, żołnierzach Armii Krajowej, bohaterach , którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich obozach pracy, na Syberii, rozstrzelanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Pamiętamy także o Żołnierzach Wyklętych, ofiarach bolesnego okresu komunizmu, którzy bohatersko trwały przy najświętszych wartościach i przez co ponieśli nieraz męczeńską śmierć – pamiętamy o błogosławionym Jerzym Popiełuszce, niezłomnym obrońcy wiary i wolnej Ojczyzny.
Dzisiaj, my Polacy musimy czuć się odpowiedzialni za nasz kraj, za Naród, za naszych rodaków. Powinniśmy pielęgnować polską kulturę, tradycję, język i wiarę katolicką, która przez wieki kształtowała nasz Naród. Nasz Wielki Polak, Święty Jan Paweł II , który jest dziś w historii Polski, największym Polakiem całego ponad tysiąclecia, w tym smutnym dla Polaków okresie nie przestawał podtrzymywać otuchy, wiary i nadziei w ich serca, wołał: „Ziemio polska! Ziemio Ojczysta! Zjednocz się przy Chrystusowej Eucharystii. Przepraszajmy za brak zgody. Chciejmy być bardziej pokorni i służebni wobec Ojczyzny. Żadna grupa, żadna partia, nie ma prawa utożsamiać Ojczyzny z własnymi interesami ... Historia przestrzega nas przed tym".
W dniach rocznicowych odradza się w nas – indywidualnie i zbiorowo polski romantyzm. W codziennym życiu starajmy się jednak być pozytywistami. Roman Dmowski napisał kiedyś:
„Jesteśmy różni, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.”
Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca oraz przyzwoite życie bez cynizmu i zakłamania, to patriotyzm XXI wieku. Patriotyzmem jest też udział w życiu publicznym, wywieszenie flagi biało czerwonej w takim dniu jak dzisiejszy. Patriotyzmem możemy także nazwać udział w wyborach i wrzucenie kartki na odpowiednich ludzi, którzy w następnych latach będą nas reprezentować, dokonywać w naszym imieniu wyborów. Chciejmy dać sobie szansę. Jeśli drogi Obywatelu wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej nie skorzystasz z tej szansy, z tej lekcji patriotyzmu to nie narzekaj później, nie mów że jest źle, że powinno być inaczej. Wyciągnijmy właściwe wnioski także i z tej dzisiejszej lekcji patriotyzmu.
Gromadząc się w tym miejscu a wcześniej na mszy dziękczynnej za Ojczyznę, składamy hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność. Pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń. Służmy zatem jeden drugiemu, czyńmy bliźniemu tak jak byśmy chcieli, aby nam czyniono.
Na zakończenie chcę serdecznie Państwu podziękować za udział na dzisiejszej uroczystości, księdzu Dariuszowi, Proboszczowi naszej Parafii za sprawowanie dziękczynnej mszy świętej, Panu Organiście, Gminnej Orkiestrze Dętej, Pocztom sztandarowym ze szkół w Głoskowie i Borowiu, a także z Ochotniczych straży pożarnych, Chórowi „Orchidea” ze szkoły w Borowiu i nauczycielom i wszystkim obecnym na dzisiejszej uroczystości.
Szczęść Wam Boże.
Następnie delegacje samorządu gminy Borowie i Parafii, jednostek organizacyjnych i zakładów pracy, instytucji, zespołów ludowych, a także mieszkańcy złożyli kwiaty. Po Mszy przed kościołem wśród uczestników uroczystości rozdano 150 biało – czerwonych goździków, które zostały złożone pod figurą.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestniczy uroczystości zwiedzili wystawę znajdującą się w zabytkowym kościele poświęconą osobą deportowanym SYBIRAKOM. Uczestników uroczystości Gminny Ośrodek Kultury częstował gorącą kawą, herbatą i pączkami. Wójt Gminy Wiesław Gąska składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości.