Gminny Dzień Kobiet

      6 marca 2008 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu miała miejsce uroczystość związana z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Dyrektor Ośrodka Pan Bogdan Babik wspólnie z Wójtem Gminy Borowie Wiesławem Gąską zaprosili na tę uroczystość Panie z całej gminy Borowie, na którą przybyło około 100 kobiet.

      Wójt Gminy serdecznie powitał przybyłe Panie po czym złożył im życzenia. Przypomniał także tradycję i początki tego święta, a mianowicie:

Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął wówczas strajkujące kobiety w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

W dniu 8 marca 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiono święto wszystkich kobiet. Po raz pierwszy święto to obchodzono 8 marca 1911. W Polsce święto to zauważone zostało dopiero po drugiej wojnie światowej czyli w okresie PRL. Przez wiele dziesiątek lat odbywały się centralne obchody tego święta, zostało ono zlikwidowane w 1993 roku, ponieważ wszyscy kojarzyli to święto z komunizmem. Zniosła to święto … kobieta , Pani Premier Hanna Suchocka.

Następnie młodzież i dzieci z Zespołu Szkół w Głoskowie przedstawili część artystyczną przyjętą wielkimi brawami.

Po występach była lampka szampana i tradycyjne 100 lat dla naszych wspaniałych kobiet.