Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyły w teatrzyku wykonanym przez aktorów z teatru "KRAK-ART". Dzieci chętnie brały udział w zadaniach wyznaczonych przez aktorów oraz świetnie się bawiły co widać na załączonych zdjęciach.

 

W dniu 20 września 2016 r. Przedszkolaki obchodziły swoje święto. W akcję świętowania włączyły się także instytucje w osobach swoich przedstawicieli, którzy w tym dniu i następnym czytali Przedszkolakom bajki. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajek: o dwóch siostrach Annie i Elsie z królestwa Arendelle, o zaginięciu i odnalezieniu rybki Nemo, a także o dzielnych wróżkach z Przystani Elfów. Dzieci otrzymały w tych dniach także słodkie prezenty, podarowały natomiast czytającym prace plastyczne, piosenkę i uśmiechy na twarzach. Dziękujemy za miłe spotkania z Przedszkolakami i Ich Opiekunami. Bajki Dzieciom czytali: Dyrektorzy szkół, Wójt Gminy Borowie, Policjanci z Komendy Powiatowej w Garwolinie oraz Bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waltera Nurzyńskiego w Borowiu.

 

W ciągu dwóch dni policjanci odwiedzili wszystkie placówki szkolne na terenie gminy Borowie, gdzie przypomnieli przedszkolakom i uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni. Dzieci miały możliwość zadawania pytań policjantom, mogły zobaczyć jak wygląda radiowóz od środka a na koniec najmłodsi otrzymali opaskę odblaskową, która ma dbać o ich widoczność na drodze.

 

 

Już po raz trzeci Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu włączył się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wystrój sali oraz stroje uczestników nawiązywały do czasów w których toczyła się akcja powieści. Do przeczytania fragmentów powieści zostali zaproszeni wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, proboszcz parafii Dariusz Parafiniuk, sekretarz gminy Marta Serzysko, dyrektorki szkół z terenu gminy, dyrektor GOK oraz uczniowie ze szkół z Borowia i Głoskowa. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

 

21 sierpnia 2016 roku odbyły się Gminne Dożynki w Borowiu. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1200 mszą świętą w kościele p.w. Trójcy Świętej w Borowiu, sprawowaną przez ks. proboszcza Dariusza Parafiniuka.

Po mszy św. korowód dożynkowy z wieńcami dożynkowymi przemaszerował na parking przed budynkiem OSP, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W korowodzie dożynkowym przemaszerowała Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Michała Szostaka.

W tym roku wieńce przygotowali mieszkańcy Borowia, Iwowego, Lalin, Filipówki, Chromina, Dudki, Kamionki, Głoskowa, Łętowa, Słupa Pierwszego, Łopacianki, Jaźwin, Starej Brzuzy i Wilchty. Zgodnie z tradycją na początku uroczystości odbyło się wręczenie chleba dożynkowego władzom gminy. Dokonali tego starostowie dożynek Państwo Magdalena i Grzegorz Kaczmarczykowie z Jaźwin, a następnie pozostałe delegacje z poszczególnych sołectw.

Tegoroczna uroczystość prowadzona była przez Katarzynę Iwaniec Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu oraz Tomasza Majczynę członka Gminnej Orkiestry Dętej w Borowiu. Na wstępie powitali przybyłych na uroczystość zaproszonych gości, którymi byli:. Podczas uroczystości starostowie dożynek, włodarze gminy oraz przedstawiciele sołectw podzielili się chlebem dożynkowym z przybyłymi na uroczystość. Henryk Góźdź Przedstawiciel OSM Garwolin wręczył puchary oraz przekazał gratulacje dla trzech hodowców bydła mlecznego z terenu gminy Borowie, którzy dostarczyli najwięcej mleka do OSM Garwolin w 2015 roku. Wyróżnienie otrzymali Sławomir Wielgosz z Gozdu, Mirosław Gaładyk z Łopacianki oraz Bogumiła Obłoza z Lalin.

W części artystycznej dożynek zaprezentowały się zespoły ludowe: Zespół Ludowy „Lalinianki”, Zespół Ludowy „Iwowianki”, Zespół Ludowy „Borowianki” z Brzuzy, Zespół Ludowy z Chromina oraz Zespół Ludowy „Jagódki” z Żdżar gm. Łuków przedstawiając pieśni i skecze dożynkowe.

Na zakończenie oficjalnej uroczystości Wiesław Gąska Wójt Gminy Borowie, Alicja Szaniawska Przewodnicząca Rady Gminy wręczyli podziękowania dla zespołów ludowych występujących w tegorocznych dożynkach oraz Gminnej Orkiestrze Dętej.

 

 

 

 

Monday the 10th. .