Zespół Ludowy z Chromina


      Zespół ludowy z Chromina powstał z założonego w styczniu 1967 roku koła gospodyń wiejskich. Powstanie zespołu było odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska. Od początku swej działalności zespół starał się kultywować tradycje rodzimego folkloru, prezentował tańce i obrzędy charakterystyczne dla tego regionu.
      Pierwsze wiejskie dożynki zorganizowano w 1976 roku, na których obok części obrzędowej, było zgodnie z tradycją „okrężne” z zabawą ludową i degustacją wiejskich potraw. Miejscowość Chromin była w 1980 roku gospodarzem gminnych dożynek.
      Zespół od 40 lat współtworzy kulturę regionalną, aktywnie bierze udział w imprezach organizowanych na terenie gminy i powiatu. Stał się animatorem życia kulturalnego w miejscowości Chromin, a jego działalność stała się świetnym sposobem na promocję nie tylko miejscowości ale również gminy i powiatu.
      Od pięciu lat zespołem liczącym 8 kobiet kieruje Maria Sikora.
      Zespół, to jedna rodzina – mówi Maria Sikora – razem bawimy się obchodząc nasze imieniny – spotykamy się – uczymy nowych piosenek ludowych i biesiadnych. Koleżanki z zespołu – dodaje – poszukują zapomnianych piosenek ludowych. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z jednostką OSP i młodzieżą. Nowe stroje ludowe zakupione w ubiegłym roku przez Wójta Gminy ze środków samorządowych, a w bieżącym roku przekazane pomieszczenia po szkole podstawowej, są znaczącym bodźcem do naszej działalności kulturalnej.
      Panie z zespołu występują w tradycyjnych kobielskich strojach ludowych. W skład takiego stroju wchodzi: kiecka w paski sięgająca do kostek, gorset- najczęściej z czerwonego adamaszku wełnianego mocno dopasowanego do figury, oraz fartuch zapaska lub fartuch na ramiona do wyjścia.

Ważniejsze uroczystości, w których uczestniczył zespół ludowy z Chromina:


 • Powiatowe Dożynki – Garwolin
 • Uroczystość z okazji Dnia Kobiet – Borowie
 • Gminne Dożynki – Borowie
 • Uroczyste Wręczenie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – Borowie
 • Gminne Dzień Seniora – Borowie
 • Spotkanie z Ministrem Kultury – Garwolin • Piosenkę żniwną śpiewa Zespół Ludowy z Chromina – Gminne Dożynki Borowie 2006r.  Zespół Ludowy z Chromina – Powiatowe Dożynki Garwolin - Miętne 2006r.  Powiatowe Dożynki Garwolin – Miętne 2006.  Występy Zespołu Ludowego z Chromina na Gminnym Dniu Kobiet – GOK Borowie 2007r