UROCZYSTOŚĆ ZWIĄZANA Z OBCHODAMI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KOBIET

       7 marca 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Borowie Pan Wiesław Gąska oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Pani Katarzyna Iwaniec.

       Z tej okazji zaproszono ponad 100 pań reprezentujących wszystkie sołectwa, a także zakłady pracy. Otwierając uroczystość Wójt Gminy powiedział:

      Drogie Panie,
      Witam bardzo serdecznie w przede dniu Waszego, jakże pięknego Święta. 8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. W naszej gminie to Święto wpisało się już na stałe do kalendarza gminnych uroczystości.
      Bardzo serdecznie dziękuję , że zechciały Panie skorzystać z naszego zaproszenia. Dziękuję też Pani dyrektor GOK i pracującym tu Paniom za przygotowanie tej uroczystości.
       Pozwólcie Panie, że kilka słów powiem o historii powstania tego Święta, chociaż trudno jest ustalić jednoznaczną genezę jego powstania. Wszystkie przytaczane oddają sens, bowiem odnoszą się do walki o równouprawnienie. Zatem prawdziwa jest i ta odnosząca się do początków 1829 roku, kiedy to amerykańskie kobiety masowo wyszły na ulice domagając się praw wyborczych. Również i ta z roku 1857 gdy w Nowym Jorku strajkujące kobiety w fabryce tekstyliów postulowały skrócenie czasu pracy i zrównanie praw i zarobków z mężczyznami. Zapewne też ta z 08 marca 1908 roku kiedy w strajku w fabryce tekstyliów w Nowym Jarku 15 tysięcy pracownic zażądało polepszenia warunków pracy i praw wyborczych. Podczas właśnie tego strajku w zamkniętej przez właściciela fabryce w celu uniknięcia skandalu, wybuchł pożar gdzie zginęło 129 strajkujących kobiet.
      Niezaprzeczalne jest, że geneza Święta Kobiet wywodzi się ze wspomnianych strajków i powstawania różnych ruchów feministycznych i robotniczych, które doprowadziły do formalnego zorganizowania się kobiet, bowiem wówczas już kobiety wiedziały, że w jedności siła i mogą osiągnąć swój cel. Formalnie święto ustalono i zatwierdzono w 1910 roku w Kopenhadze podczas odbywającego się II Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek.
       W Polsce po II Wojnie Światowej Święto Kobiet obchodzono bardzo hucznie, aż do lat dziewięćdziesiątych a dokładnie do roku 1993,kiedy to Premier Hanna Suchocka publicznie odcięła się świętowania z tej okazji. Jak Panie zauważacie coraz więcej kobiet w Polsce uczestniczy we współrządzeniu, jedne w sposób mało zauważalny, inne są przez wiele tygodni na ustach polaków. Dlatego też trudno odnieść wrażenie że Polki za mało uczestniczą w życiu publicznym.
       Tak samo jest i na terenie gminy Borowie, bowiem 6 pań sprawuje mandat radnej rady gminy, 10 pań sprawuje funkcje sołtysów, w Urzędzie Gminy też większość to panie ( sekretarz , skarbnik ), we wszystkich szkołach na terenie gminy dyrektorami są panie, kobiety kierują urzędem poczty, oddziałem banku spółdzielczego, Gminną Spółdzielnią, i … GOK-iem. Szanowne Panie, z okazji Waszego pięknego święta kieruję życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia , sukcesów w życiu osobistym , rodzinnym i pracy zawodowej, Życzę uśmiechu w każdym dniu na Waszych twarzach. Życzę Wam także, by codzienne życie sprawiało jak najmniej trudności a te, które zaistnieją, by nie przyćmiły sensu i roli kobiety – bycia dobrą i kochającą mamą, żoną czy też babcią.
       Miejcie Szanowne Panie poczucie swojej godności i wartości, bowiem Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów.
Życzę Bożego błogosławieństwa z okazji Święta Kobiet i zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Galeria zdjęćPowrót