Napisz do wójta


       Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska czeka na uwagi, sugestie i pytania od mieszkańców. Wypełnij poniższy formularz i podziel się swoją opinią.

      Uprzejmie informujemy, że publikowane będą pytania wyłącznie w zakresie kompetencji i obowiązków służbowych Wójta i Urzędu Gminy. Na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłana odpowiedź.


* - oznacza pola wymagane.

Od: Arkadiusz Rosa (2015-10-10 09:53)
W związku z budową linii światłowodowej w naszej gminie chciałbym zapytać czy jest również przewidziane podłączenie do w/w także naszej miejscowości - Łopacianki ? Dotychczas nie są w naszym rejonie prowadzone żadne prace a z tego co nam wiadomo inwestycja jest już w końcowej fazie. W naszej miejscowości , pomimo tego , że istnieje linia telefoniczna wybudowana jeszcze kilkanaście lat temu , to nie ma możliwości technicznych aby skorzystać z przyłącza internetu " po kablu ". Kiedyś Telekomunikacja , a teraz Orange tłumaczą się tym , że ogólnie linia i centrala jest nieprzystosowana pod łącza neostrady i nie mają w planach modernizacji. Jedyną możliwością na korzystanie z internetu jest umowa z operatorami mobilnymi , ale łącze takie jest niestabilne i zależne od np. pogody. Czy w związku z tym jest planowana jakaś inwestycja , żeby ten stan rzeczy zmienić w Łopaciance ? Bardzo proszę o zajęcie się tą sprawą.


Mieszkaniec wsi Łopacianka
Arkadiusz Rosa


Witam,
Panie Arkadiuszu.
W chwili obecnej na terenie naszej gminy kończy się kolejny etap projektu „Internet dla Mazowsz@” polegający na budowie sieci szkieletowej światłowodowej. Etap ten polega na wybudowaniu sieci światłowodowej do wszystkich gmin z terenu województwa mazowieckiego. Kolejnym etapem prac będzie budowa sieci dystrybucyjnej do mieszkańców w poszczególnych wioskach naszej gminy. Projekt „Internet dla Mazowsza” jest kierowany dla wszystkich mieszkańców z terenu woj. mazowieckiego. Więcej informacji o projekcie można uzyskać ze strony internetowej: http://www.idm.org.pl/

Od: Bożena Diaby (2015-08-20 12:02)
Szanowny Panie Wójcie!
chciałabym się podłączyć do światłowodu we wsi Jaźwiny. Do kogo powinnam się zgłosić w tej sprawie? Czy już coś wiadomo bardziej konkretnie na temat kanalizacji?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Życzę miłego dnia.
Bożena Diaby


Witam, Budowa linii światłowodowej do internetu na terenie gminy Borowie jest w trakcie budowy a jej zakończenie nastąpi do końca roku. Sieć budowana jest przez samorząd województwa mazowieckiego. Jaka będzie dalsza kolejność przyłączania do niej abonentów na dzień dzisiejszy nie wiem. Jak będę miał taką wiedzę to Panią poinformuję. Co do kanalizacji jeszcze nic nie mogę powiedzieć , czekam na środki unijne. Sądzę że 2016 rok to czas dalszego kanalizowania gminy.

Od: Janusz Wojtys (2015-08-20 15:19)
Dzień dobry, chciałbym zapytać sie jaki jest koszt przyłącza wodociągowego we wsi Wilchta. Rozumiem że wodociąg jest gminny i ceny kosztów przyłącza ustala gmina. Pozdrawiam


Witam, We wsi Wilchta wodociąg jest gminny a jego administratorem jest Zakład Budowy i Eksploatacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych Spółka z o.o. w Miętnem, ul. Garwolińska 3. Brak jest podstaw prawnych do ustalania przez Gminę Borowie cen budowy przyłącza wodociągowego. Przyłącze wodociągowe może Pan wykonać sam lub wskazana przez Pana firma specjalistyczna zgodnie z warunkami określonymi przez w/w Zakład w Miętnem. Może to również zrobić firma która administruje wodociąg gminny.

Od: Bogusław Kopański (2015-01-19 11:22)
Szanowny Panie Wójcie!
W związku z wejściem w Nowy Rok 2015 pragnę Panu życzyć:dużo zdrowia, dotychczasowej energii, pomysłowości i zapału w wypełnianiu trudnych zadań jako Wójta Gminy.
Uważam,że jest Pan właściwym człowiekiem na tym stanowisku, potwierdzić to mogą widoczne gołym okiem efekty realizowanych zadań w poszczególnych sołectwach. Mam nadzieje, że bieżący rok jeszcze bardziej potwierdził to o czym mówię, a zwłaszcza w mojej miejscowości czyli Głoskowie. Z poważaniem Bogusław Kopański


Szanowny Panie Bogusławie, serdecznie dziękuję Panu za życzenia noworoczne.Jest mi niezmiernie miło że Pan, mieszkaniec Głoskowa dostrzega zmiany jakie się dokonują w gminie Borowie. Tym bardziej dziękuję za tak dobrą opinię o mojej osobie. Ja również życzę Panu, małżonce i całej rodzinie wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia a nade wszystkiego rodzinnego ciepła. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Wiesław Gąska

Od: Wioletta Obłoza (2015-01-03 16:38)
Szanowny Panie Wójcie! Stworzenie warunków dla komunikacji z Panem w ten sposób jest bardzo dobrym pomysłem i na pewno skraca dystans między urzędem a nami-obywatelami. Chciałabym zwrócić się do Pana z dręczącymi nie tylko mnie problemami. Nie wiem czy zna Pan drużynę piłkarską CWKS Laliny? Chłopcy działają prężnie od 4 lat, reprezentując naszą gminę i odnosząc liczne sukcesy, przytoczę chociażby: pierwsze miejsce w Wakacyjnym Turnieju o Puchar Radnych gminy Latowicz (Wielgolas 2012), trzecie miejsce o Puchar Wójta gminy Mrozy (2012), pierwsze miejsce w Turnieju Dzikich Drużyn o Puchar Wójta Gminy Parysów (2014), pierwsze miejsce w turnieju halowym Płomień Dębe Cup (Dębe Wielkie 2014). Chłopcy prowadzą własną stronę internetową (http://laliny.futbolowo.pl/) oraz profil drużyny na facebooku (https://www.facebook.com/CwksLaliny?ref=ts&fref=ts). Aby brać udział w turniejach zawodnicy muszą każdorazowo wpłacić wpisowe w wysokości ok. 180zł, a ponadto ponoszą koszty dojazdu. Członkami drużyny są młodzi mieszkańcy naszej gminy, zazwyczaj jeszcze uczący się i jest to dla nich duży wydatek… Zbliżają się kolejne turnieje, w których chłopcy chcieliby wziąć udział: 25 stycznia w Mrozach, 31 stycznia w Stanisławowie, 8 lutego w Latowiczu, koszt wpisowych waha się tu od 120 do 180zł. I tutaj, po długim wprowadzeniu, pojawia się nasze pytanie: czy istnieje jakiś fundusz w gminie, z którego środki można byłoby przeznaczyć na opłacenie wpisowego dla chłopców w tych turniejach, aby mogli w dalszym ciągu reprezentować naszą gminę i szerzyć modę na sport i zdrowy styl życia? Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź W imieniu zawodników i kibiców drużyny CWKS Laliny, Wioletta Obłoza


Zapraszam przedstawicieli drużyny na spotkanie. Zapewne znajdziemy rozwiązanie tego problemu. Proszę zadzwonić do sekretariatu Urzędu z propozycją terminu spotkania. Wiesław Gąska

Od: Bożena Diaby (2014-12-10 21:49)
Panie Wójcie, czy są szanse na skanalizowanie wsi Jaźwiny w najbliższym czasie? Buduję tam dom i zależy mi na kanalizacji. Poza tym widać, że gmina jest bardzo dobrze zarządzana:) Bożena Diaby


Szanowna Pani Bożeno, wiem, że Pani buduje dom, wielokrotnie przejeżdżam obok i widzę ten piękny dom. Tak Pani jak i mnie także zależy na jak najszybszej budowie kanalizacji. Jednak na dzień dzisiejszy nie mogę udzielić szczegółowej informacji na ten temat. Być może coś więcej będę mógł powiedzieć pod koniec I półrocza 2015 roku. Wszystko zależy od uruchomienia środków unijnych . Pozdrawiam. Wiesław Gąska wójt.

Od: Łukasz Lis (2014-09-17 16:25)
Panie Wójcie. Pochodzę z Gościewicza i chociaż nie mieszkam tam od prawie 3 lat to często przyjeżdżam do rodziców. Moje pytanie dotyczy modernizacji drogi gminnej na odcinku Gościewicz – Łopacianka. Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się przebudowy tej drogi i utwardzenia jej nawierzchni? Byłem na zebraniu mieszkańców kilka lat temu (wtedy jeszcze jako mieszkaniec gminy), na którym mówił Pan, że najpierw musi powstać projekt modernizacji tej drogi na odcinkach Gościewicz – Łopacianka i Łopacianka – Iwowe, a dopiero później można będzie przystąpić do samej przebudowy. W projekcie budżetu na rok 2012 pojawiła się taka pozycja: „Modernizacja drogi gminnej w miejscowości Gościewicz – Łopacianka (w latach: 2012 – 2015)” na którą zaplanowano 10.000 zł. Jednak w inwestycjach przewidzianych na rok 2012 już się nie pojawiła. W kolejnym projekcie budżetu na rok 2013 pojawiła się ta sama pozycja, przesunięta na lata 2013 – 2016, również na kwotę10.000 zł i znowu nie było jej w inwestycjach na 2013 rok. W projekcie budżetu na rok 2014 już się nie pojawiła taka pozycja.
Dlatego chciałem zapytać czy projekt modernizacji drogi gminnej na odcinku Gościewicz – Łopacianka już powstał, a jeśli nie to kiedy powstanie? Czy te 10.000 zł były przewidziane na pokrycie kosztów samego projektu? Jeśli taki projekt już powstał to kiedy przewidziane jest rozpoczęcie przebudowy tego odcinka drogi? Dlaczego ta inwestycja jest ciągle przesuwana w czasie w bliżej nieokreśloną przyszłość? Dlaczego minionej zimy droga ta była przez dłuższy czas kompletnie nieprzejezdna z powodu zbyt dużej ilości zalegającego i nieodgarniętego śniegu?
Proszę Pana Wójta o wyczerpującą odpowiedź na ten temat, gdyż moje pytania zadawane są w imieniu wielu mieszkańców gminy Borowie i chciałbym, aby każdy mógł się dowiedzieć wszystkiego na ten temat.
Z poważaniem.
Łukasz Lis


Odp.: Witam Panie Łukaszu, bardzo Pana przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem na zadane pytanie. Jak Pan zapewne wie na terenie gminy Borowie prowadzimy inwestycje związane między innymi z kanalizacją sanitarną na co przeznaczamy duże środki finansowe, stąd też na drogi brakuje nam pieniędzy. Zatem potrzebowałem trochę czasu na zastanowienie i ewentualne wpisanie do projektu budżetu gminy. Dziś mogę Panu udzielić jednoznacznej odpowiedzi że w 2015 roku wykonamy 900 metrowy odcinek tej drogi od Łopacianki w kierunku Gościewicza do przepustu w lesie. Położony zostanie asfalt 3 + 2 cm grubości o szerokości 4,5 m. Pozdrawiam Pana.

Od: Andrzej Zając (2014-03-04 21:38)
Nie mieszkam w Wilchcie ale ponieważ tu się urodziłem i mam tu działkę Wilchta 59 to ostatnio śledzę to co dzieje się w mojej rodzinnej miejscowości i odnoszę wrażenie że jest dyskryminowana jeśli chodzi o inwestycje, bo ostatnia inwestycja droga była w 2009 r i dopiero w tym roku świetlica. Czy Rada Gminy i Zarząd zmówili się przeciw Wilchcie, dla mnie istotny jest wodociąg. Pozdrawiam Andrzej Zając.


Odp.: Odpowiadając na Pana pytanie dotyczące wodociągu to informuję Pana, że zarówno wieś Wilchta jak i cała gmina Borowie od 2002 roku jest w 100% zwodociągowana, to znaczy, że wszyscy zamieszkali mieszkańcy gminy mają bieżącą wodę z wodociągu w swoich domach, bądź mają możliwość do niej podłączenia swoich gospodarstw. Jeśli chodzi o Pana działkę nr 59 to ma ona charakter rolny i ewentualne plany w przyszłości jej zabudowy muszą przewidywać koszty związane i doprowadzeniem do niej wodociągu. Gmina nie ma obowiązku ponosić kosztów które są nie uzasadnione ekonomicznie choćby i dlatego że nie jest Pan mieszkańcem gminy. W pozostałej części wyrażonych przez Pana sugestii i spostrzeżeń jako nie mieszkańca gminy Borowie to informuję, iż nie podzielam Pana opinii. Gmina Borowie to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gmin w powiecie i regionie. Oprócz wspomnianego zwodociągowania gminy , budujemy kanalizację sanitarną a w bieżącym roku rozbudowujemy oczyszczalnię ścieków aby mogła przyjąć wszystkie ścieki komunalne z całej gminy Część mieszkańców wsi Wilchta została już podłączona do kanalizacji. Wybudowaliśmy wiele kilometrów dróg asfaltowych, posiadamy wpełni zmodernizowane placówki oświatowe , sale i halę sportową , 2 orliki, 3 przedszkola w których opiekę mają zagwarantowaną wszystkie nasze dzieci. Stwierdzając, że wieś Wilchta jest przez władze gminy dyskryminowana jest nieporozumieniem, ale rozumiem że mówi o tym osoba która z gminą Borowie jest od wielu lat nie związana. Myślę, że odpowiedź Pana usatysfakcjonuje.

Od: Bożena Diaby (2014-02-17 15:40)
Szanowny Panie Wójcie, czy we wsi Jaźwiny będzie kanalizacja. Buduję tam dom (Jaźwiny 17) i bardzo mi zależy na kanalizacji.


Odp.:Witam, Bardzo dobre pytanie,
Uprzejmie informuję Panią, że kanalizacja we wsi Jaźwiny będzie budowana, jest opracowana dokumentacja i prawomocne pozwolenie na jej wybudowanie. Odpowiadając na drugą część pytania to nie mogę określić czasu, gdyż wszystko uzależnione jest od środków finansowych.
Dlatego też będę się starał aby pozyskać unijne środki na ten cel i rozpocząć budowę. Jak już napisałem jesteśmy gotowi. Z poważaniem Wiesław Gąska wójt gminy Borowie.