Konkurs staropolskich potraw kulinarnych.

       W sobotę 29 marca 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu z inicjatywy Wójta Gminy Borowie Wiesława Gąski i Katarzyny Iwaniec Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury odbył się konkurs staropolskich potraw kulinarnych przygotowywanych w dawnych czasach przez mieszkańców gminy Borowie. Potrawy przygotowane zostały przez zespoły ludowe z gminy Borowie: Zespół Ludowy Chrominianki z Chromina, Zespół Ludowy Borowianki z Brzuzy, Zespół Ludowy Lalinianki z Lalin i Zespół Ludowy Iwowianki z Iwowego a także Klub Kobiet Aktywnych z Filipówki.

      

    Na przystrojonych specjalnie na tą okoliczność stołach można znaleźć było potrawy, a mianowicie:
  1. Stół Zespołu Ludowego Borowianki z Brzuzy: kapusta siwa siekana z grochem i olejem lnianym, łyskowioki, zupa z dyni z pyzami, piróg z zapiekaną kapustą i kaszą, gołąbki z kaszą i chłopskie wyroby wędliniarskie.
  2. Stół Zespołu Ludowego Lalinianki z Lalin: kapusta z kaszą jaglaną, grzybami i olejem lnianym, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz biały z jajkiem i kiełbasą, schab pieczony ze śliwką, babka gotowana, babka pieczona piaskowa i pieczeń z dzika.
  3. Stół Zespołu Ludowego Chrominianki Chromina: chleb pieczony domowy, marchwiarze, buracarze, kapusta z olejem lnianym i grochem, pierogi z kapustą, kaszą gryczaną i serem, placek drożdżowy, pyzy ziemniaczane z mięsem.
  4. Klub Aktywnych Kobiet z Filipówki: chleb wiejski, nalewka „stara zakornica”, nalewka z owoców i kwiatów leśnych, pyzy z soczewicą, kotlety na wielki post, barszcz świąteczny czerwony na zakwasie, mazurek.
  5. Stół Zespołu Ludowego Iwowianki z Iwowego: kapusta leniwa, cebula w oleju lnianym, parzaki, kotlety z soczewicy, racuchy, kompot z suszu, barszcz czerwony świąteczny na zakwasie, babka.

       Komisję konkursowa, której przewodniczył ks. Dariusz Parafiniuk Proboszcz Parafii Borowie do oceny przyjęła następujące kryteria:

  • estetyka podania, smak potrawy, stopień trudności wykonania, czas przygotowania potrawy i sposób prezentacji.
  •        Doceniając zaangażowanie zespołów, przygotowanie wielu różnorodnych i bardzo pracochłonnych potraw a przy tym bardzo smacznych, piękne zaprezentowanie poszczególnych potraw a nadto zaśpiewanie pieśni wielkopostnej, Komisja konkursowa po naradzie postanowiła przyznać 5 równorzędnych nagród pieniężnych każda po 500 zł brutto. Dyrektor GOK Katarzyna Iwaniec wręczyła podziękowania za udział , wójt Wiesław Gąska zaś przekazał nagrody pieniężne z gratulacjami. Zapraszamy już dziś do udziału w przyszłorocznym konkursie wszystkie rady sołeckie i przedstawicieli wsi a także zespoły ludowe i Klub aktywnych kobiet z Filipówki.

    Galeria zdjęć



    Powrót