Zespoły Ludowe - Borowianki |
Zespół początkowo liczył 4 osoby, a obecnie liczy 9 kobiet.
Pierwszy raz „Borowianki” zaprezentowały się na dożynkach wiejskich w Brzuzie
w 1970 roku. Stroje ludowe miały po swoich babciach, jednak część zakupiono w 1995 roku ze środków GOK w Borowiu, po konsultacji z etnografem Wandą Księżpolską.
Zachętą do pracy, do poszukiwania starych pieśni były wyróżnienia na folklorystycznych imprezach wojewódzkich organizowanych w GOK Borowie: Kusaki – 25.02.1995, Jesienne Wieczory – 17.11.1996, Kolędnicy – 12.01.1997.
Kierowniczka zespołu Henryka Włodarczyk układa wierszyki, piosenki i skecze dopasowując do tematyki organizowanej przez ośrodek kultury uroczystości.
- Początkiem narodzin skeczu jest zawsze pomysł – mówi Henryka Włodarczyk – kierowniczka zespołu.
- Następnie spotykamy się i razem dopracowujemy treść, aby wydobyć jak najwięcej humoru. Rozmawiamy, która z nas zagra najlepiej określoną rolę. Później dopracowujemy stroje.
O dużej popularności zespołu świadczy fakt, iż przed wyjściem na scenę, na zapowiedź występu „Borowianek”, publiczność ożywia się i wita zespół brawami, będąc pewna, iż będzie słuchać dobrego humoru. Dopełnieniem udanych występów są również stroje i rekwizyty.
Doceniając działalność „Borowianek”, Wójt Gminy Wiesław Gąska w 2006 r. zakupił ze środków samorządowych nowe stroje regionalne.
Pełen uznania dla „Borowianek” był Minister Kultury Kazimierz Michał Ujazdowski, a treść piosenki w wykonaniu zespołu „Kocham ja swoją wioskę rodzinną”, była potwierdzeniem wystąpienia ministra na temat tożsamości i dziedzictwa narodowego.
Zespół perfekcyjnie przygotowuje występy na imprezy obrzędowe i okolicznościowe. Przedstawione piosenki i skecze w gwarze ludowej są też cząstką naszej kultury i tożsamości.