Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
|
Struktura organizacyjna
Kierownik - Mariola Ryniewicz
Starszy pracownik socjalny - Bernadeta Serzysko
Specjalista pracy socjalnej - Halina Trendak
Inspektor ds. świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego
- mgr inż. Jarosław Barej
tel. (25) 6859068
e-mail: mryniewicz@gazeta.pl
adres:
ul. Aleksandra Sasimowskiego 10
08-412 Borowie
woj. mazowieckie
Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje swoje ustawowe zadania, którymi są:
- Zasiłki stałe - przyznawane osobom całkowicie niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności oraz nie posiadającym dochodów i uprawnień do pobierania świadczeń z własnego ubezpieczenia społecznego. W 2015 roku wypłacano 3 zasiłki stałe w ogólnej kwocie - 18 951,00zł złotych. 10 osób pobierających zasiłek stały oraz świadczenie pielęgnacyjne zostało objętych, jak wynika z przepisów ustawy ubezpieczeniem zdrowotnym, którego koszt wyniósł - 6 527 złotych. Zasiłki stałe oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne są zadaniem zleconym, finansowanym wyłącznie z budżetu państwa.
- Zasiłki celowe i celowe specjalne - przyznawane z przeznaczeniem na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem domu, opłatą za energię elektryczną, zakupem opału, zakupem obuwia, odzieży, żywności, leków i środków opatrunkowych, wyposażeniem dzieci do szkoły i na kolonie letnie. Zasiłki celowe i specjalne celowe są zadaniem własnym gminy.
W przypadkach, kiedy istniała obawa, że przyznane świadczenia nie zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem - realizowano je w formie niepieniężnej lub rzeczowej.
Z pomocy celowej skorzystało 64 rodziny i wydatkowano na ten cel 45 006,00 złotych.
- Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej - gdzie z powodu niepełnosprawności oraz braku możliwości zapewnienia całodobowej opieki umieszczono dwie osoby.
Na ten cel wydatkowano 40 052zł.
- Zasiłki okresowe - przyznawane są w szczególności z powodu bezrobocia, długotrwałej choroby lub niepełnosprawności.
W 2015 roku na ten cel wydatkowano kwotę 8 994,00zł.
W ramach zaplanowanych środków wypłacono zasiłki okresowe dla 3 rodzin średnio na okres 10,7 miesiąca w przeciętnej wysokości 281 złotych.
- Rządowy program "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" - którym objęto 253 osoby z 75 rodzin. Realizując program opłacono posiłki w stołówkach dla 132 uczniów. Osobom starszym i dzieciom przyznawoan również zasiłki celowe na żywności.
Program był finansowany przez GOPS z budżetu państwa w wysokości 102 000 złotych oraz z budżetu własnego gminy w wysokości 25 951,00 złotych.
-
Ponoszenie odpłatności za pobyt w Domu Dziecka - w którym przebywała jedna osoba małoletnia, a koszt jej pobytu wynosił 9 752zł
- Specjalistyczne usługi opiekuńcze - przyznane zostały w celu rehabilitacji 2 osób niepełnosprawnych w wymiarze 1 217 godz. na okres 11 miesięcy. Zajęcia prowadzą uprawnione terapeutki. Rezultatem tych działań jest nabywanie ważnych umiejętności życiowych oraz dążenie do samodzielnego funkcjonowania w środowisku osoby niepełnosprawnej. Koszt tego zadania wynosił 27 991,00zł.
W roku 2015 Gminny Ośrodek wydał z upoważnienia Wójta Gminy 647 decyzji administracyjnych, a łączny koszt świadczeń w ramach zadań własnych i zleconych wyniósł 1 947 172,00 złotych.
Drugą ustawową działalnością Ośrodka obok udzielania pomocy materialnej jest świadczenie pracy socjalnej.
Najczęściej stosowane formy pracy socjalnej to:
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, uzyskiwaniu porad prawnych oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
- edukacja w zakresie profilaktyki i higieny zdrowotnej w rodzinie, doprowadzenie do podjęcia i monitorowanie procesu leczenia, pomoc w realizacji recept,
- wsparcie w sytuacji pozostawania bez pracy bezrobotnego, jego rodziny a także pomoc w docieraniu do pracodawców i poszukiwaniu pracy,
- edukacja w zakresie gospodarowania budżetem i w prowadzeniu gospodarstwa domowego,
- pomoc w rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie - w tym wsparcie w rozwiązywaniu problemu przemocy, udzielanie informacji o kompetencjach policji, prokuratury, sądu i pomoc w nawiązaniu kontaktu z w/w instytucjami,
- mobilizowanie rodziców do większego zaangażowania w wychowanie dzieci, współpraca z kuratorem nad poprawą funkcjonowania rodziny,
- pomoc w ustaleniu stopnia niezdolności do pracy lub stopnia niepełnosprawności,
- doprowadzenie do konsultacji psychologicznej, neurologicznej, psychiatrycznej lub innej specjalistycznej w celu diagnozy rozwoju i rehabilitacji dzieci,
- pomoc w uzyskaniu alimentów,
- pomoc osobom uzależnionym oraz ich rodzinom w docieraniu do grupowych form terapii odwykowej i monitorowanie utrzymania abstynencji.
W 2015 roku w 50-ciu środowiskach przeprowadzano pracę socjalną.
W ramach Resortowego Programu Wspierania Rodzin i Systemu Pieczy Zastępczej gmina otrzymała z budżetu państwa dotację 19 125,00zł, z której sfinansowano wynagrodzenie Asystenta Rodziny. Rolą Asystenta jest wspieranie rodzin, które z różnych powodów nie są w stanie w sposób akceptowany społecznie pełnić prawidłowo swoich funkcji. Asystent udzielał pomocy 14 rodzinom.
W 2015 roku GOPS w Borowiu współpracował z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Stoczku Łukowskim. W wyniku tej współpracy pięcioosobowa grupa niepełnosprawnych osób z naszej gminy jest codziennnie dowożona i uczestniczy w zajęciach przygotowujących do samodzielnego życia.
W zakresie świadczeń rodzinnych:
W 2015 roku do GOPS w Borowiu wpłynęło 330 wniosków o świadczenia rodzinne, w tym:
29 wniosków o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka,
25 wniosków o zasiłek pielęgnacyjny,
8 wniosków o świadczenie pielęgnacyjne,
267 wniosków o zasiłek rodzinny z dodatkami,
1 wniosek na zasiłek dla opiekuna.
Na złożone wnioski wydano następujące decyzje:
9 decyzji odmawiających prawa do zasiłków rodzinnych z dodatkami z powodu przekroczenia kryterium dochodowego wynoszącego 674zł na osobę w rodzinie oraz 764zł w przypadku gdy dziecko w rodzinie legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności.
258 decyzji przyznających prawo do zasiłków rodzinnych z dodatkami,
25 decyzji przyznających prawo do zasiłku pielęgnacyjnego,
8 decyzji przyznających prawo do świadczenia pielęgnacyjnego,
27 decyzji przyznających prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.
2 decyzje odmawiające prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka z powodu przekroczenia kryterium dochodowego wynoszącego 1922zł na osobe w rodzinie,
1 decyzję przyznającą zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
Łącznie na wypłatę świadczeń rodzinnych w okresie sprawozdawczym wydano kwotę 1 419 611,00zł, w tym:
na zasiłki rodzinne - 541 617,00zł
na dodatki do zasiłków rodzinnych - 299 456,00zł
na zasiłki pielęgnacyjne z tytułu niepełnosprawności - 162 486,00zł
na świadczenia pielęgnacyjne - 388 053,00zł
na jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka - 28 000,00zł w tym jedno świadczenie za rok 2014zł.
na zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych - 11 440,00zł.
W obszarze Karty Dużej Rodziny
W 2015 roku wpłynęło 40 wniosków o przyznanie Karty Dużej Rodziny. Na złożone wnioski przyznano 236 Kart Dużej Rodziny. Koszty realizacji ustawy w 2015 roku wyniosły 522,60zł.