Zespoły Ludowe - Lalinianki |
Początkiem zorganizowanej działalności kobiet w Lalinach było założone w 1959 r. Koło Gospodyń Wiejskich. Zespół ludowy powstał w 1984 r. Od 1996 roku Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu rozpoczął organizowanie cyklicznych imprez folklorystycznych i okolicznościowych – nastąpiło ponowne odrodzenie działalności zespołu. Obecnie Zespół Lalinianki z Lalin liczy 15 osób, w tym 11 kobiet i 4 mężczyzn.
Barwne stroje Lalinianek zapisały się w pamięci wielu mieszkańców, nie tylko okolic Borowia,
lecz także niemal całego województwa mazowieckiego.
Panie z Lalin corocznie uczestniczą w diecezjalnych uroczystościach dożynkowych, a ich wyplecione wieńce z dorodnych kłosów borowieckiej ziemi są nie tylko wyrazem wielkiego poszanowania tradycji, lecz także religijnym wyrazem modlitwy i dziękczynienia.
- Już zimą zastanawiamy się nad projektem dożynkowego symbolu wdzięczności za plony - mówi Marianna Łodyga kierowniczka zespołu. Każdy kłos jest naszą modlitwą i poszanowaniem odwiecznej wiejskiej tradycji.
– dodaje - Nic więc dziwnego, że to co prezentują Lalinianki jest nie tylko wizualnie piękne, wszystko tchnie życiem i nadzieją regionalnej tradycji. Wiele pań uważa, że ich działalność byłaby mniej widoczna bez znacznej pomocy Wójta Wiesława Gąski. - W ubiegłym roku ufundowano nam nowe stroje regionalne – mówi kierowniczka zespołu.
- Na taki wydatek na pewno nie mogłybyśmy sobie zabezpieczyć środków, bez pomocy Wójta Wiesława Gąski – dodaje. Obecnie kolorowe, pasiaste kiecki, granatowe, wełniane gorsety, pasiaste fartuchy zapaski i kolorowe, kwieciste chustki, przyciągają swą oryginalnością nie tylko koneserów sztuki ludowej, lecz także przeciętnego uczestnika regionalnych uroczystości.
W tym roku Lalinianki zaprezentują się na Mazowieckim Święcie Chleba w Węgrowie, dożynkach wojewódzkich i powiatowych, a także wezmą udział w barwnym widowisku z okazji dziękczynienia za plony w Borowiu i prezentacji dorobku regionalnego w Mińsku Mazowieckim.