Gminne Składowisko Odpadów |
Urząd Gminy w Borowiu uprzejmie informuje, iż od dnia 28.02.2013 r. Gminne Składowisko Odpadów Stałych w miejscowości Słup Pierwszy jest zamknięte i zostało zrekultywowane w 2014 roku.
W związku z powyższym zakazuje się wywozu na nie odpadów pod groźbą kary administracyjnej.
Ponadto informuje się, iż firma EKO LIDER odbiera odpady komunalne od wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Borowie w zamian za opłaty ustalone przez Radę Gminy.
Gmina Borowie otrzymała środki finansowe pochodzące z budżetu Unii Europejskiej na realizację projektu pod nazwą: „Zamknięcie oraz rekultywacja składowiska odpadów inne niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Słup Pierwszy gm. Borowie” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, Priorytet IV - „Środowisko, zapobieganie zagrożeniom i energetyka”, dla Działania 4.2 - „Ochrona powierzchni ziemi”.
Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w dniu 30 sierpnia 2013 roku. Przeszedł on pomyślnie wszystkie etapy oceny i w dniu 4 lutego 2014 r. na mocy Uchwały Zarządu Województwa Mazowieckiego znalazł się na liście rankingowej projektów skierowanych do dofinansowania, zajmując wysokie drugie miejsce wśród wszystkich złożonych w ramach konkursu projektów z terenu województwa mazowieckiego.
Głównym celem projektu było zapewnienie docelowego użytkowania obszaru składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Słup Pierwszy, w sposób bezpieczny dla środowiska poprzez zamknięcie oraz rekultywację powyższego składowiska odpadów. Cel ten został osiągnięty poprzez wykonanie technicznych i biologicznych zabiegów rekultywacyjnych zgodnie z opracowanym projektem. Zabiegi te zapewniły docelowe użytkowanie obszaru składowiska oraz ich otoczenia w sposób bezpieczny dla środowiska i zgodnie z zakładanym planem zagospodarowania terenu.
Proces rekultywacji terenu składowiska odpadów podzielony został na dwa etapy:
a) rekultywację techniczną,
b) rekultywację biologiczną
Teren zlikwidowanego składowiska objęty został monitoringiem oddziaływania na środowisko przez okres 30 lat. Całkowita wartość projektu wynosi 282 627,37 zł z czego 85 % kosztów kwalifikowanych stanowi dofinansowanie pochodzące z UE w wysokości 240 233,26 zł. Realizację projektu zakończono 31 grudnia 2014 roku. Zrekultywowane wysypisko jest doskonałą formą edukacji ekologicznej w postaci utworzonej ścieżki edukacyjnej dla wszystkich uczniów z całego powiatu garwolińskiego.