Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Strona BIP Urzędu

Gminne Dożynki w Borowiu

26 sierpnia 2018 roku odbyły się Gminne Dożynki w Borowiu, które tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Trójcy Świętej w Borowiu. W intencji rolników mszę odprawił proboszcz parafii ks. Marek Kukiel. Podczas procesji z darami ks. Marek Kukiel poświęcił oraz pobłogosławił przepiękne wieńce oraz chleby dożynkowe.  

Po mszy barwny korowód dożynkowy przemaszerował ulicami Borowia na parking przed budynkiem OSP, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Korowód dożynkowy prowadziła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Michała Szostaka, następnie szły delegacje z wieńcami dożynkowymi z poszczególnych sołectw, mieszkańcy gminy Borowie i zaproszeni goście. W korowodzie jechały również trzy zaprzęgi konne z władzami gminy oraz zaproszonymi gośćmi.

 

Tegoroczną uroczystość poprowadzili Marzena Nowak wiceprzewodnicząca rady gminy Borowie oraz Tomasz Majczyna wychowawca Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Zgodnie z tradycją na początku uroczystości odbyło się wręczenie chleba dożynkowego władzom gminy: Wójtowi Wiesławowi Gąsce i Przewodniczącej Rady Gminy Alicji Szaniawskiej. Dokonali tego starostowie dożynek państwo Aneta i Piotr Wysoccy z Brzuskowoli, a następnie pozostałe delegacje z: Nowej Brzuzy, Starej Brzuzy, Słupa Drugiego, Brzuskowoli, Filipówki, Gościewicza, Łopacianki, Borowia, Jaźwin, Słupa Pierwszego, Głoskowa, Dudki, Lalin, Chromina, Ośrodka MONAR w Głoskowie, Kamionki, Wilchty, Łętowa i Iwowego.

Pomimo padającego deszczu, uczestnicy dożynek obtańczyli wieńce dożynkowe przy walczyku przygrywanym przez Kapelę „Bocianisko”.

Następnie prowadzący powitali przybyłych na uroczystość zaproszonych gości min.: ks. Marka Kukiela Proboszcza Parafii Borowie, Grzegorza Woźniaka Posła na Sejm RP, Mariana Piłkę Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Krzysztofa Żochowskiego Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Marcina Jaronia przedstawiciela Senatora RP Marii Koc, Magdalenę Sałatę Dyrektora Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach, Albinę Łubian Burmistrza Miasta i Gminy Pilawa, Jerzego Piesio Sekretarza Powiatu Garwolińskiego, Bogumiłę Nowosielską Zastępcę Wójta Gminy Parysów, Elżbietę Sitek Skarbnika Gminy Miastków Kościelny, Podinspektora Piotra Morenia Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, Kazimierza Sionka Dyrektora Biura Administracji i Inwestycji w Centrali KRUS w Warszawie, Barbarę Zgódka Sekretarza Gminy Latowicz oraz wszystkich przedsiębiorców i mieszkańców gminy Borowie.

Następnie zabrał głos Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska:

Panie Pośle, Czcigodni księża, Szanowni Państwo, Drodzy rolnicy,

Z wielką wdzięcznością oraz szacunkiem i podziwem dla ciężkiej pracy rolników wszyscy spoglądamy na przepiękne wieńce i niezwykle wymowne chleby dożynkowe, przyniesione przed chwilą przez  delegacje  poszczególnych sołectw naszej gminy  i starostów dzisiejszych dożynek małż. Anetę i Piotra Wysockich rolników z Brzuskowoli.

Uroczystości dożynkowe, zwane - świętem plonów, to wyjątkowe wydarzenie dla całej naszej gminnej społeczności.  W tym dniu w sposób szczególny  pochylamy się nad ciężką pracą rolnika,  dziękujemy  za trud ich pracy,  także  aktywnie uczestniczymy w  kultywowaniu tradycji naszych ojców i dziadków. Przypominamy młodemu pokoleniu jak wyglądały w dawnych czasach obyczaje żniwne.

Drodzy Państwo,

Tegoroczne uroczystości dożynkowe obchodzone są w roku jubileuszowym – w 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Warto wspomnieć, że rola chłopów i samego ich przywódcy Wincentego Witosa była  kluczowa w walce o niepodległość. Najliczniejszą grupą społeczną w ówczesnej Polsce byli właśnie chłopi. Ponad 60 procent mieszkańców mieszkało na wsi i żyło z rolnictwa.  Dzisiaj nie musimy walczyć o niepodległość, ale stale musimy zabiegać by to co z trudem krwią wielu setek Polaków przez 123 lata niewoli zostało okupione, nie poszło na marne.

Drodzy rolnicy,

Wasza praca na roli i miejsce gdzie ją wykonujecie –polska wieś – to podstawa naszej narodowej tożsamości i tradycji. Tworzycie kulturę wsi, w której jest zawsze miejsce na nowoczesność, ale i podtrzymywanie tradycji naszych dziadów. Niech te bochny chleba i przepiękne wieńce dożynkowe przypominają dzisiejszemu i przyszłemu pokoleniu, że bez rolnika i jego umiłowania do Ziemi nie może funkcjonować świat.

Pomimo wielu nowoczesnych maszyn,  rąk rolnika  nie da się  żadną maszyną  zastąpić. I chociaż tradycyjne narzędzia używane przed laty takie jak sierp czy cepy zostały zastąpione nowoczesnymi maszynami, to współczesny rolnik ma wciąż co robić, i  odczuwa nadal trud swojej ciężkiej pracy.

Minęło zaledwie 3 lata, a znów wystąpiła w Polsce susza, każda powoduje, że plony zbóż i innych płodów są niskie. W sytuacji rolników - hodowców zwierząt muszą oni przeznaczyć dodatkowe środki finansowe na zakup pasz. Mam nadzieję że polski rząd udzieli wsparcia wszystkim rolnikom którzy odczuli skutki panującej suszy.

Szanowni Państwo,

Władze samorządowe gminy Borowie robią wszystko aby rolnikom i wszystkim mieszkańcom żyło się jak najlepiej w tej gminie. Samorząd gminy Borowie   zabiega aby jak najwięcej środków finansowych pozyskać do gminnego budżetu, by jak najwięcej przeznaczać na poprawę warunków życia. Nie sposób nie zauważyć budowy nowych odcinków dróg gminnych, powiatowych czy też modernizacji drogi krajowej. Ciągłe głębokie wykopy świadczą o tym że prowadzona jest  budowa kanalizacji sanitarnej  we  wsiach Słup Pierwszy, Słup Drugi , Laliny, Filipówka, Gościewicz.  We wsiach Łętów, Brzuskowola i Wilchta mieszkańcy mogą już korzystać z kanalizacji bowiem budowa została zakończona.  Inwestujemy w placówki oświatowe, kulturę, sport, modernizujemy budynki świetlic i tworzymy nowe place zabaw z myślą o najmłodszych. Tworzymy tereny pod budownictwo mieszkaniowe bo w ten sposób dajemy szanse osiedlania się przez młodych ludzi.   Przed samorządem Borowia jeszcze wiele zadań i wyzwań   bo zdajemy sobie sprawę jak wiele jeszcze jest do zrobienia.    

Każdorazowo jesteście Państwo naocznymi świadkami w procesie realizacji każdego zadania i każdej inwestycji. Zatem, pozostawiam do oceny mieszkańców gminy Borowie, czy samorząd gminy właściwie wykorzystał czas i środki finansowe w procesie budowy lepszego jutra.

Na zakończenie chcę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za przybycie na dzisiejszą uroczystość, swoim współpracownikom za przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom z którymi samorząd na co dzień współpracuje za okazywaną pomoc i zrozumienie. Dziękuję wszystkim sponsorom – przedsiębiorcom  za przekazanie środków finansowych, na  organizację tych dożynek.

Szanowni zebrani, Wszystkim Państwu obecnym na dzisiejszej uroczystości, pomimo deszczowej pogody, życzę pięknych przeżyć i dobrego odpoczynku, a rolnikom na kolejny rozpoczynający się rok rolniczego trudu mówię - Szczęść Boże.

Dziękuję za uwagę.”

W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście min.: Marcin Jaroń który reprezentował Wicemarszałka Senatu RP Marię Koc, Marian Piłka, Magdalena Sałata, Jerzy Piesio, Kazimierz Sionek, Grzegorz Woźniak oraz Krzysztof Żochowski.

Podczas uroczystości starostowie dożynek, włodarze gminy oraz przedstawiciele sołectw podzielili się chlebem dożynkowym z przybyłymi na uroczystość.

Hanna Dębowska V-ce Prezes Zarządu ds. Handlu OSM Garwolin wręczyła wyróżnienia oraz pamiątkowe statuetki dla trzech hodowców bydła mlecznego z terenu gminy Borowie, którzy dostarczyli najwięcej mleka do OSM Garwolin w 2017 roku. Wyróżnienie otrzymali Krystian Wielgosz z Gozdu, Mirosław Gaładyk z Łopacianki oraz Wiesław Szeląg z Iwowego.

W części artystycznej dożynek zaprezentowały się: Kapela „Bocianisko”, Zespół Ludowy „Borowianki” z Brzuzy, Zespół Ludowy z Chromina, Zespół Ludowy „Lalinianki”, Zespół Ludowy „Iwowianki” z Iwowego oraz gościnnie wystąpił Zespół Ludowy z Gończyc. Na tegorocznych dożynkach zaprezentowała się również Gminna Orkiestra Dęta z Borowia, która zaprezentowała utwory: „Happy Marching Band No.2”, „New York, New York”, „Skyfall”, „Walc Barbary”.

Na zakończenie oficjalnej uroczystości Wiesław Gąska Wójt Gminy Borowie, Alicja Szaniawska Przewodnicząca Rady Gminy wręczyli podziękowania dla zespołów ludowych występujących w tegorocznych dożynkach oraz Gminnej Orkiestrze Dętej.

W dalszej części uroczystości na scenie wystąpił „Kabaret z Konopi”. Ostatnim punktem dożynek była zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Blues”.

 

 

Galeria zdjęć:

Kontakt

Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Do góry

Strona korzysta z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.